Öğretmen Sürücü Kursu

Psikoteknik

Psikoteknik belgesi, karayollarında ticari araç kullanacak sürücülerin alması gereken bir belgedir. Karayolu Taşıma Yönetmeliği 34. Maddesi gereğince verilen bu belge hem psikolojik hem de dikkat olarak yolda olmaya hazır olup olmadığınızı ortaya koyar. Trafik güvenliğini sağlamak adına da 5 yılda bir yenilenmesi gereken belge sayesinde yolcu taşıyacak ancak psikolojik olarak bunu kaldıramayacak olan kişilerin trafikte olmalarının önüne geçilmektedir.

Eskişehir Psikoteknik

Psikoteknik belgesi, trafikte güvenli bir şekilde araç kullanma ortamının oluşması adına sürücülerden istenen bir belgedir. Bu belge ile sürücülerin algı, dikkat, muhakeme, hız ve mesafe gibi özelliklerinin araç kullanmak için uygun olup olmadığı teyit edilmektedir. Trafikte oluşabilecek kazaları en az seviyeye indirmek için psikoteknik belgesi yasalar çerçevesinde zorunlu hale getirilmiştir. 

Psikoteknik belgesi alan sürücüler, bedensel ve zihinsel olarak araç sürmeye uygun olduklarını gösterebilmektedir. Psikolog ve simülatöre eşliğinde gerçekleşen psikoteknik testi sonucunda bu belge alınmaktadır. Gerçekleşen testte, sürücülerin el – ayak koordinasyonunun yanı sıra saldırganlık ve risk alma gibi davranışları da kontrol edilmektedir. Yapılan bu değerlendirmeler sonucunda ise kişinin psikoteknik belgesi alıp almayacağına karar verilir.

Öğretmen Sürücü Kursu, bu konuda en iyi hizmeti sunarak, talep eden kişilerin psikoteknik belgesinin alınmasını sağlamaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan kurumların verebildiği Eskişehir psikoteknik kursu için Öğretmen Sürücü Kursu ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Psikoteknik Belgesinin Önemi Nedir?

 

Psikoteknik belgesinin birçok faktöre bağlı olarak önemli bir noktadadır. Var olan nedenlerden bir tanesi ise kişinin ehliyetinin alınması durumunda gerçekleşen kural ihlallerinde hangi yeteneklerin eksik olduğunun tespiti gerçekleşir. Aynı zamanda, sürücü olmak için gerekli uygunluğun sağlanıp sağlanmaması da psikoteknik belgesi sayesinde kontrol edilmektedir. Psikoteknik belgesinin bir diğer önemi ise uzun yol sürücülerinin yeterli sürücü performansına sahip olup olmadıklarının kontrolüdür. Bu kişiler uzun süreler araç kullanacağından yeterli uygunluğa sahip olmaları gerekmektedir.

 

Psikoteknik Belgesini Kimler Alır?

 

Psikoteknik belgesini, ticari araç süren kişilerin alması zorunludur. 2918 sayılı Karayolları Taşıma Yönetmeliği’ne göre, uzun süreler boyunca eşya ve yolcu taşıyan kişilerin psikoteknik uygunluk sınavından geçmesi gerekmektedir. Bunun sebebi ise bu kişilerin uzun, yorucu ve stresli araç kullanımı gerçekleştirmesidir. Ticari araç kullanan kişilerin psikoteknik belgesi almaları için gerekli evraklar ise şunlardan oluşmaktadır:
•    2 adet fotoğraf
•    Ehliyet fotokopisi
•    Nüfus cüzdanı fotokopisi

 

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

 

Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kurumlar tarafından alınmaktadır. Eskişehir Psikoteknik belgesi almak isteyen kişiler Öğretmen Sürücü Kursu tarafından psikoteknik belgesi alabilmektedir. Uygun ücretler karşılığında alınabilen psikoteknik belgesi, Öğretmen Sürücü Kursu tarafından psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleşen 50 dakikalık bir uygulamadan sonra verilmektedir. Psikoteknik becerileri uygun olmayan ve bunun sonucunda trafik kurallarını ihlal etme potansiyeline sahip sürücüler psikoteknik belgesi almaya hak kazanamamaktadır. Psikoteknik belgesi almak için kişinin hem bedensel hem de psikolojik derslere ve sınavlara girmesi ve bu sınavlardan geçmeleri gerekmektedir.

 

Psikoteknik Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

 

Ticari araç kullanan sürücüler için zorunlu olan psikoteknik belgesi, uzun sürmeyen işlemlerden sonra alınabilen bir belgedir. Psikoteknik belgesini kısa sürede almak için sürücülerin ilgili derslere ve simülasyonlara katılım sağlaması gerekmektedir. Aksi takdirde, psikoteknik belgesinin alım süresi uzayacaktır. 1-3 hafta arasında alınabilen psikoteknik belgesi, acil durumlar olması halinde 1 gün içinde de alınabilmektedir. 

 

Psikoteknik Belgesi Geçerlilik Süresi

 

Psikoteknik belgesi, sürücülerin zaman içerisinde kaza geçirme ve yıpranma durumlarının yaşanması göz önünde bulundurularak 5 yılda bir yenileme gerektirmektedir. Özellikle uluslararası eşya taşımacılığı gerçekleştiren sürücülerin psikoteknik belgesini yenilemesi gerekmektedir. Bu sürücülerin yıpranma durumları düşünülerek gerçekleştirilen testler ile çeşitli kurumlar tarafından yapılmaktadır. Öğretmen Sürücü Kursu, deneyimli öğretmenleri ve psikologları ile psikoteknik belgesi alma konusunda hizmet vermektedir. Psikoteknik belgesi almak veya yeniletmek için kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Psikoteknik belgesini her 5 yılda bir yeniletmeniz gerekmektedir. Alındıktan 5 yıl sonra geçerliliği sona erecek olan psikoteknik belgesinin yasal durumları da sonra erecektir. Bu sebeple, psikoteknik belgesini aldığınız kurum ile iletişiminizi kesmemeli ve belgenizin süresinin geçmesi durumunda yeniletmelisiniz.

 

Psikoteknik Belgesi Yeniletme

 

Eskişehir psikoteknik merkezleri, Öğretmen Sürücü Kursu tarafından gerçekleştirilen psikolog eşliğindeki testler sonucunda psikoteknik belgesini vermektedir. Psikoteknik belgesini yeniletmek için ise tekrar belirli testleri geçmeniz gerekmektedir. Yapılacak olan bu testler ve uygulamalar ise geçen sürelerinde hesaba katılarak gerçekleşir. Böylece, teknolojide ve trafik koşullarında oluşabilecek değişiklikler doğrultusunda psikoteknik belgesi yenilenmektedir. Ticari araç sürücüleri ise farklı eğitim metotları ile sınava girerek psikoteknik belgelerini yeniletebilirler. Eskişehir psikoteknik konusunda detaylı bilgi almak için Öğretmen Sürücü Kursu ile iletişime geçebilirsiniz.

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım